Urbanu matricu stambenih delova porodičnog stanovanja Toronta karakterišu uske i duge parcele, uobičajnih dimenzija 5,5m širine i 30m dužine. Na ovim parcelama smeštene su u nizu jednoporodične kuće niske spratnosti, zbog čega gustina naseljenosti ostaje mala i ne prati trend brzog rasta gradskog stanovništva.
Na poziv kanadskog arhitektonskog novinara i kritičara Alexa Bozikovica, četiri lokalne arhitektonske firme predstavile su modele stanovanja koji su alternativa favorizovanim jednoporodičnim objektima u stambenim četvrtima niske spratnosti, koje čine veći deo grada.
Kao odgovor na ponuđeni izazov, uz kritiku lokalne politike urbanog planiranja koja dovodi do problema sa pristupačnošću stanovanja, Batay-Csorba Architects su predstavili projekat objekta niske spratnosti sa šest stambenih jedinica, pod imenom Triple Duplex.
Ovaj projekat je zahtevao spajanje dve susedne parcele, čime se dobija širina parcele od 11 metara. Na novoformiranoj parceli, projektovana je zgrada koja se sastoji od tri dupleksa.
U osnovi kvadratnog oblika, “dupleksi” su postavljeni u nizu jedan iza drugog - napred, u sredini i pozadi. Iako nazvani dupleksima, svaki od njih ima stambenu jedinicu na tri sprata i jednu zasebnu jedinicu u podrumskoj etaži. Kod prednjeg i zadnjeg stana, spoljnim stepenicama se spušta u suteren sa velikim prozorom i ulaznim vratima. Ova jedinica može biti stan za izdavanje, ili pružiti više fleksibilnosti za različite generacije porodice, sa opcijom da se deli ili kombinuje tokom vremena.
Shop the look: Enviro atraktivni okrugli i pravougaoni tabureti
Ulazi u prednje stanove okrenuti su prema ulici. Srednjoj i zadnjoj jedinici se pristupa putem prolaza duž bočnih strana zgrade.
Za svaku stambenu jedinicu planirano je prostrano, delimično zatvoreno dvorište, oivičeno poluprozirnim rešetkama, čime se stvara veza sa spoljnim svetom, čuvajući istovremeno privatnost koju ljudi žele.
Ova dvorišta su važna za koncept. Ona kombinuju verandu i prednje dvorište, da bi se stvorio prostor koji se može koristiti tokom cele godine. Sklopive nadstrešnice, otvoreni kamin i podno grejanje bi ih činili zaista upotrebljivim i udobnim.
Pogledajte i:
Moderna prizemna kuća koja slavi lepotu jednostavnosti (PLAN)
Shop the look: moderna fotelja od punog drveta
Projektovani za višečlane, višegeneracijske porodice, prednji i zadnji stanovi sadrže kuhinju, trpezariju, dnevni boravak i tri spavaće sobe sa kupatilima. Srednji stan ima dnevnu sobu, kuhinju i dve spavaće sobe.
Potencijalni problemi sa manjkom dnevnog svetla rešavaju se krovnim prozorima I krovnom terasom, kao i formiranjem unutrašnjih dvorišta koja u prostor unose dinamičnu igru svetla I senke koju pravi fasadna rešetka.
Shop the look: Enviro moderne stolice
Same kuće su u osnovi kvadratne i imaju udobne veličine prostorija i dobre planove spratova. To je očigledan kontrast prema dugim i uskim spratovima viktorijanskih ili edvardijanskih kuća u Torontu, sa manjim gubicima prostora i boljim osvetljenjem, zaključio je u svom osvrtu inicijator projekta, Alex Bozikovic.
PLAN
Osnova podruma
Osnova prizemlja
Osnova prvog sprata
Osnova drugog sprata
Projekat: Batay-Csorba Architects
Renderi: Norm Li
Tekst: Jelena Tasovac Ranković, Kuća Stil
Tagovi: