PRIJAVA ZA NEWSLETTER:

Kuvar koji osvaja svet: Tri neodoljiva recepta od hrane koju inače bacate

  • Objavljeno:
  • 24.5.2019

Da li ste znali da svaki stanovnik Srbije samo u toku jedne godine u proseku baci 35 kilograma hrane? Procenjuje se da čak jedna trećina proizvedene hrane bude bačena i stoga najveći deo otpada ne samo u Jugoistočnoj Evropi, već i širom sveta, čini upravo hrana. Stoga vam otkrivamo tri sjajna recepta koja će biti pravi melem za vaš kućni budžet, ali i planetu na kojoj živimo. 

 

Iako se najčešće pretpostavlja da najveća količina bačene hrane potiče iz ugostiteljskih objekata i supermarketa, istina je zapravo drugačija. Više od polovine hrane izbaci se iz domaćinstava, a takvo rasipanje nema samo pogubne efekte na kućni budžet, već i na našu planetu.

 

Bačena hrana je "krivac" za čak 8% od ukupnih emisija štetnih gasova koje uzrokuje čovek, jer su ogromne količine raznih resursa uložene za proizvodnju te hrane. Ali, ni tu nije kraj. Preračunajte samo koliko ste vi novca uložili u hranu koju ste bacili u toku poslednjih mesec dana, poslednje godine ili još bolje tokom proteklih nekoliko godina. Cifra bi vas zapanjila. Ali više ne mora i ne treba da bude tako.

 

Čak i vrlo male promene u našim navikama, koje su vrlo jednostavne i lako primenljive, mogu sačuvati bar polovinu hrane koju inače bacamo. Zato je od krucijalnog značaja da iskoristimo primere dobre prakse i savete kako da pravilno čuvamo hranu ili bolje iskoristimo namirnice. Te male i lake promene dovode do značajnih ušteda koje su dobre i našu okolinu, i za naš kućni budžet.

 

 

Jedan od najboljih načina da smanjimo količinu ostataka hrane je da planiramo obroke unapred i prilagodimo kupovinu namirnica nedeljnom planu ishrane. Kako to, naravno, nije lak zadatak, često se dešava da kupimo previše hrane i da nam ostane namirnica koje ne znamo kako da iskombinujemo, pa ih na kraju bacimo.

 

Stoga vam otkrivamo kako da maksimalno iskoristite namirnice koje najčešće bacate i pretvorite hranu koja bi inače propala u nova kulinarska otkrića i istovremeno uštedite novac, i to uz pomoć tri sjajna recepta iz IKEA kuvara za koje su vam potrebne namirnice koje najčešće ostaju neiskorišćene u domaćinstvu.

 

1. Burger sa čipsom

 

Potrebni sastojci za 3 osobe:

 

200g preostalog pirinča

½ konzerve pasulja

1½ luk

3 paradajza

2 zrela avokada

Ostatak veze korijandera

Šaka kuvanog krompira

Zemičke (ili preostali hleb!)

2 čena belog luka

Brašno

Paprika

SMAKRIK organsko ulje repice

Morska so

Crni biber

 

Način pripreme (potrebno vreme 1 sat):

 

Za burgere:

 

1.  Dodajte jedan luk (iseckan), 2 čena belog luka (iseckanog), pola konzerve pasulja, oko 200 g kuvanog pirinča, ½ avokada, 1 kašičicu aleve paprike i dobar prstohvat soli i bibera u činiju i sve to izgnječite viljuškom.

2.  Izgnječite pasulj do prave teksture (može da ostane i pokoje celo zrno), a potom oblikujte 3 burgera od oko 200g.

3.  Zagrejte maslinovo ulje na tiganju koji se ne lepi, uvaljajte burgere u brašno i pecite ih oko minut sa svake strane, odnosno dok ne porumene.

4.  Izvadite iz tiganja i pecite u rerni na  175˚C oko 15 minuta.

5.  Ukoliko vam je preostalo nekog sira, izmrvite ga preko burgera pred kraj pečenja.

 

Za priloge

 

1.  10 minuta pre kraja pečenja, iseckajte ostatak avokada i ½ luka, a isto tako i paradajz i ostatke rukole/salate.

2.  Na kraju tostirajte zemičke. Izvadite burgere iz pećnice, stavite ih preko zemički, a potom i dodatke i zatim na sve sipajte kašiku veganskog majoneza (recept u nastavku).

 

Za čips

 

Iseckajte krompir i zagrejte ulje na tiganju. Dodajte krompir i pržite nekoliko minuta. Izvadite rešetkastom kašikom i stavite da se ocedi na kuhinjskom ubrusu. Posolite morskom solju.

 

Za veganski majonez *opciono*

 

1. Pomešajte u činiji ili blenderu iseckan čen belog luka, 50ml sojinog mleka, nekoliko kašika jabukovog sirćeta i nekoliko kašika senfa (najbolje dižona).

2. Blendajte odnosno neprekidno mešajte, postepeno dodajući 150ml ulja u mešavinu. Mešajte ili blendajte dok ne dobiješ glatku smesu.

 

 

2. Kinesko jelo od ostataka povrća

 

Potrebni sastojci za 2 osobe:

 

½ zelene tikvice

½ žute tikvice

½ luka

½ veze korijandera

1 crvena paprika

2 čena belog luka

Parče đumbira

Pregršt kineskog kupusa

Pregršt kuvanog krompira

400g kuvanog pirinča

2 jajeta

Malo vinskog pirinčanog sirćeta

Susamovo ulje

Seme susama

 

Način pripreme (potrebno vreme 30 minuta):

 

1. U voku srednje veličine zagrejte susamovo ulje (ili ulje repice) i tanko iseckajte sve povrće.

2. Najpre kratko propržite crni luk, a potom dodajte beli luk i đumbir.

3. Nakon što se to proprži oko 2 minuta na srednjoj vatri, dodajte tikvice i pržite dok ne omekšaju, a potom ubacite papriku i ponovite postupak.

4. Ubacite krompir, promešajte, a potom dodajte pirinač i malo pojačajte vatru. Mešajte dok pirinač ne počne da se lepi, a potom dodajte soja-sos i pirinčano sirće.

5. Pržite još 1 minut, a potom napravite mesta u sredini i tu dodajte 2 jajeta. Neka se jaja peku dvadesetak sekundi, a potom dodajte kineski kupus oko pirinča i pomešajte pržeći dok jaja ne budu gotova.

6. Servirajte odmah i pospite susamom i korijanderom.

 

 

3. Lažni falafel u tortilji s prezrelim avokadom

 

Potrebni sastojci za 4 osobe:

 

500g ALLEMANSRÄTTEN ćufti od                 povrća

4 kašike preostalog humusa

         (do­maćeg ili kupovnog)

2 prezrela avokada

4 mlada luka

½ veze mente

½ limuna

Tortilje

Maslinovo ulje

Morska so i biber

 

Način pripreme

(potrebno vreme 30 minuta):

 

1. Stavite tiganj na jaku vatru i propržite ćufte od povrća na maslinovom ulju.

2. Dok se ćufte prže, izgnječite avokado viljuškom i zagrejte tortilje u mikrotalasnoj.

3. Postavite tortilju ravno i preko pospite red izgnječenog avokada i humusa.

4. Kad su ćufte spremne, ocedite ih na ubrusu od suvišne masnoće. Iseckajte mladi luk, a potom i mentu. Pomešajte s maslinovim uljem , sokom ½ limuna i začinite solju i biberom, a potom tu mešavinu rasporedite preko tortilja.

6. Prepolovite ćufte i ravnomerno ih rasporedite po tortiljama, trudeći se da ne preterate, a potom ih čvrsto uvijte. Uvek možete i da ih umotate u papir da se ne bi raspadale u rukama!

 

 

Bonus: Od otpatka do ukusa

 

Koru i ostatke povrća upotrebite da napravite ukusan bujon koji možete koristiti kao osnovu za druga jela. Dodajte vodu, blago obarite povrće, procedite i posolite. Za pripremu bujona možete koristiti i meso i morske plodove. Upotrebite ga odmah ili zamrznite kao kockice leda i koristite kasnije.

 

Preuzmite kompletan IKEA kuvar na srpskom jeziku i istražite i druge kreativne i korisne recepte. Videćete da priprema obroka od ostataka hrane može biti i te kako brza, kreativna i laka. I ne zaboravite da borba za bolji svet počinje kod kuće!

 

*** Ovaj tekst nastao je u saradnji sa kompanijom IKEA u cilju promocije i usvajanja održivih navika kod građana Srbije u okviru kampanje "Bolji svet počinje kod kuće".  

Foto: IKEA